Yanlış İlaç Yüzünden Çocukların Vücudu Tüylendi

İspanya’da mide rahatsızlığı geçiren çocuklara yanlış etiketlenmiş ilaç verildi. Saç uzatma tedavisinde kullanılan ilaç, mide rahatsızlığı geçiren çocuklara verilince çocuklarda erken tüylenme görüldü.

İspanya’da yaşanan sağlık skandalında 20’ye yakın çocuk hatalı ilaçtan etkilenmiş durumda. Mide ilacı yerine yanlışlıkla verilen saç uzatma ilacı nedeniyle, çocukların vücudunda tüylenme oldu.

Çocukların vücudunda tüylenmeleri gören öfkeli ebeveynler ilaç laboratuvarına suç duyurusunda bulundu.

Yanlış etiketlenen ilaçlar Granada, Cantabria ve Valensiya’da bazı eczanelerde piyasaya sürüldü. 20 çocuğun ilaçlardan doğrudan etkilendiği doğrulandı ve konuyla ilgili bir soruşturma başlatıldı.

Tıbbi hatanın üzerinden geçen 2 yıldan sonra bazı çocuklarda tedaviye rağmen tüylenme sorunu devam ettiği için aileler şikayetçi olarak tazminat talep ettiler.

Sağlık bakanlığından gelen verilere göre yetkililer geçen yıl Temmuz ayı sonunda bir grup ailenin yetkililere şikayetinin ardından olay meydana çıktı.

Etiket hatasının fark edilmesi, hatanın yapıldığı laboratuvarın kapatılması ve ilacın piyasadan toplatılması iki ay sürdü.

Yanlış ilaç mağdurlarından birinin annesi geçen yıl İspanya televizyonuna çıkıp “Bir ilacın test edilmesi neden iki ay sürüyor?” diye sormuştu.

İspanyol televizyonuna konuşan başka bir mağdur çocuğun annesi “Bize hiçbir açıklama yapılmadı. Endişeliyim, korkuyorum, anlaşılmadığımı hissediyorum” dedi. Kızının bu ilaçtan yüksek doz aldığını söyleyen anne, sonraki adımlar için yetkililer tarafından aranmadığını söyledi.

Aileler laboratuvar, ilacın üretimini, dağıtımını ve satışını yapan çeşitli firmalar ve Cantabria’daki iki eczane hakkında suç duyurusunda bulundu.

Vücutta anormal kıllanmanın doğal yollarla oluşumuna hipertikroz yani halk arasında kurt adam sendromu deniliyor ancak doğal yollarla oluşan hipertikroz’un tedavisi bulunmuyor. İlaç mağduru çocukların tedavisinin mümkün olup olmadığı yapılan araştırmalar sonucu netleşecek.