Yapay Zekalı Kamera Maçta Top Yerine Hakemin Kafasını Görüntüledi

İskoç liginde yapay zekayla kontrol edilen bir kamerayı kullanan takım, sezonun ilk golünü kaydetmek isterken hakemin kel kafasını çekerek büyük şaşkınlık yarattı.

Yapay zekaların girmediği alan yok. Bize getirdiği yeniliklerle birlikte sürekli öğrenen bu zeka bazen tuhaf şeyler yaparak bizi şaşırtabiliyor. İskoçya’daki Inverness Caledonian Thistle kulübünün maç yayınları için kullandığı yapay zeka kamerası, futbol topuyla yan hakemin kelini karıştırınca, bu sezon takıma ilk puanı getiren gol yayınlanamadı.

Inverness Caledonian Thistle, geçtiğimiz hafta sonu Caledonian Stadı’nda Ayr United’ı ağırladı. 

Ligdeki ilk maçını kaybeden Inverness Caledonian Thistle, Ayr United mücadelesinin 86. dakikasında Nikola Todorov’un golüyle sahadan 1-1’lik beraberlikle ayrıldı ve ligdeki ilk puanını aldı.

Skor’un haberine göre masrafları azaltmak için tüm kayıt araçlarını yapay zekalı kameraya emanet eden İskoç ekibi, Inverness Caledonian Thistle, hesapta olmayan bir durumla karşılaştı. Topun hareketine göre yapay zeka tarafından hareket ettirilen kamera, top yerine gözünü yan hekimin kafasına dikti. Bu durum nedeniyle seyirciler gol yerine hakemin kafasını bir süre izledi.

Son yıllarda kameraman ekibi ve profesyonel kayıt cihazlarının çok pahalı olmasından dolayı, küçük kulüpler yapay zeka ile çalışan kameralar kullanmak zorunda kalıyor. Bu sıkıntılar nedeniyle harekete geçen Caledonian Thistle taraftarları, isimlerini stat tüneline yazdırıyor ve bunun için 65 dolar ödüyor. Kulübün sözcüsü bu tüneller hakkında “Taraftarlar ve yönetimdeki tartışmaların ardından, destekçilerimizin bize ek mali destek sağlaması için yeni yollar arıyoruz. Bu nedenle yıllarca hatırlanacak yeni tünel Wall of Fame’i tasarladık” açıklamasında bulundu.

Caley Thistle veya Caley Jags olarak bilinen Inverness Caledonian Thistle kulübü, İskoç Profesyonel Ligi’nin ikinci kademesi olan İskoçya Championship’te mücadele ediyor. Takım son olarak 2015’te bu şampiyonadan İskoç Kupası’nı kazandı.