Yapmamanız Gereken 5 Şey!

Kendinizi değersiz hissettiren, sizi pasif ve korkak kılan beyninizin yoksulluğudur. Siz her ne yaparsanız yapın sizi ve yaşantınızı verimsiz kılan alışkanlıklardan vaz geçmelisiniz. Alışkanlıkları değiştirmek öyle kolay olmuyor ama denemeden bilemezsiniz. Alışkanlıklar kendimizi güvende hissetmemizi sağlarlar ancak bir süre sonra rutin beynimizi ele geçirerek hayatımızı istemediğimiz yöne sürükler.

Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil evet ama değişebilmek ve değişime direnmemek gerekiyor. Yoksul bir beyin görüntüden ötesini göremez. Eğer gerçek potansiyelinize ulaşmak istiyorsanız değişime kendinizden başlamalısınız.

Herkesin Ortak Sıkıntısı: Kendine Acımak

Yaşadığımız her kötü olay sonrası beynimiz en kolay yolu seçer ve kurban psikolojisini kabul eder. Neden ben? Bu neden benim başıma geldi? Ben ne yaptım da bunları yaşıyorum? Bu sorularla baş etmek oldukça zordur. Kendimizi yalnız, çaresiz ve çözümsüz hissederiz. Kendimizi değersiz hisseder ve dünyadaki bütün kötülükler bizim başımıza gelmiş gibi halimizden sürekli şikayet etmeye başlarız. Yaşadığımız her şey kötüdür. En iyi en güzeli olsa bile elimizdekinin bir eksikliğini bulur ve anca bunu hak ettiğimize inanırız. Gittikçe içimize kapanır, tembelleşir ve mutsuzluktan ölecekmiş duygusu ile baş etmeyi bırakırız. Bu durumdayken önümüze çıkan fırsatları görmekten aciz duruma düşeriz ve sessiz bir kabullenişle yaşımız kaç olursa olsun ölümü bekler gibi hayattan tamamen vaz geçeriz.

Peki Bundan Nasıl Kurtuluruz?

Öncelikle bu hayatta bir tane daha sizden olmadığını bilmelisiniz. Başka bir eşiniz yok. Kendinize hak ettiğiniz değeri vermelisiniz. Beyninizin kötü düşüncelerle sizi esir almasının önüne geçmelisiniz.

*sevdiğiniz şeyleri yapın

*hobi edinin

*ortamınız uygunsa evcil hayvan edinin

*yaşamak için bir amaç belirleyin

*her güne gülümseyerek başlayın

*inancınıza göre dua edin

*arkadaş edinin

*mümkün olduğunca yalnız kalmayın

*size kendinizi kötü hissettirecek insanlardan uzak durun

*açık havada vakit geçirin.

Biriktirmekten Vaz Geçin

Biriktirmeyin. Bu ne olursa olsun biriktirmeyin. Günümüzde en çok para biriktiriliyor. Ama siz para biriktirmek için gününüzü en aza indirgemeyin. Para biriktirme takıntısı yoksul olduğunuzu düşünmenize, bir süre sonra da bunun böyle olduğuna inanmanıza yol açar. Bu beyninizi zayıflatan başka bir alışkanlıktır. Ortada gerçek bir risk yoksa, para kazanıyorsanız ve geleceğiniz için endişelenmenize gerek yoksa para biriktirmeyin. Tabii ki kenarda bir miktar paranızın olması kötü bir şey değil ancak geleceğinizi etkileyecek bir durum içerisinde değilseniz para biriktirmekten vaz geçmelisiniz.

Aşırı bir şekilde tasarruf yapmak sürekli yoksul olduğunuzu ifade etmenin başka bir yoludur. Beyninizi zayıflatan bir başka alışkanlıktır. Para biriktirebilmek gerçekten önemlidir ancak aşırıya kaçtığında korku ve cimrilik gibi tutumlarını besler.

Aynı şey eşya biriktirmekle de oluyor. Bir gün ihtiyacınız olabilir ya da hatırası var diye evinizde biriktirdiğiniz eşyalar bir süre sonra mental olarak sizi yormaya başlar. Her şeyin eskidiğini ve gereksiz yer kapladığını bir süre sonra fark etmeyebilirsiniz. Evinizdeki dağınıklık ve çok eşya giderek çöp dağlarına dönüşebilir.

Peki Ne Yapmalıyız?

*ihtiyacınız dışındaki hiçbir şeyi biriktirmeyin

*yardımlaşmaya inanın

*fazla olanı ihtiyaç sahipleriyle paylaşın

*para biriktirmenin giderek sizi daha da cimrileştireceğini hatırlayın

*geçmişle vedalaşın.

Maddiyatın Her Şey Olduğu Fikrini Aşın

Hayatta paradan daha değerli şeyler vardır ya da parayla satın alınamayacak şeyler. Pablo Escobar adını duymuşsunuzdur. Ünlü İtalyan Mafya babası. Bu adamın kaçış sırasında kızı üşümesin diye milyon dolarları yaktığı hikayesi yıllardır bir efsane gibi anlatılır. Düşünün üşümemek için yapabileceği başka bir şey yoktu. Sürekli para biriktirmenin nedeni de budur aslında. Paranız olmayınca kendinizi kötü hissedersiniz, güvende hissetmezsiniz. Bu gayet normaldir ancak paranız varken ya parasız kalırsam diye düşünmeniz ve biriktirmeniz sizi yoksullaştıracak ve o deneyimi yaşamanıza neden olacaktır.

Para araç değil amaç olursa bu üzerinizde büyük bir yük oluşturacaktır. O yüzden har vurup harman savurun demiyoruz ama ihtiyaçlarınızı erteleyip para biriktirmekten vaz geçmelisiniz. Unutmayın ki sağlığınızın maddi hiçbir karşılığı yoktur.

Başkalarının sahip olduklarına özenmek, onların sahip olduklarının sizde olmamasından dolayı kendinizi üzmeyin. Maddiyata değer veren insanların en sık karşılaştığı ruhsal bir sorundur bu. Olmayana üzülmek. Onun yerine sahip olduklarınıza odaklanmanız sizi daha mutlu edecektir. Bunun tam tersini de yapmayın. Kendinizden daha kötü durumda olan insanlara bakıp, onlar için üzülmek yerine durumlarını düzeltmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Nasıl Aşarız?

*öncelikle biriktirmekten vaz geçmeyi öğrenmelisiniz

*şükretmek çok iyi bir enerjidir, şükrettikçe kendinizi daha iyi hissedeceksiniz

*bir gün parasız kalabileceğiniz düşüncesi sizi parasız bırakacaktır bunu düşünmekten vaz geçin

*para harcamamak için sağlığınızdan olmayın

*olmayana üzülmek yerine, olana odaklanın

*sadaka verin, paylaştıkça çoğalacağına inanın.

Çok Harcamak Biriktirmek Kadar Kötüdür: İsraf Etmeyin

Kazandığınızdan fazla harcama eğiliminiz varsa bunu hemen bırakmalısınız. Çünkü bu davranış biçimi de en az biriktirmek kadar tehlikelidir. Böyle davranarak paranın başrolde olduğu dinamikleri hayatınızda kalmaya devam edecektir. Hayatınızın başrolünde para olunca alacak, verecek, ucuzluk, pahalılık, indirimler gibi konular dışında hayatınızda önem taşıyan başka bir şey olmayacaktır. Para harcamak söz konusu olunca ne kadar borca girdiğinizle de ilgilenmemeye başlarsınız. Maddi açıdan ne kadar zor duruma düşerseniz düşün para harcamak sizi her zaman rahatlatacaktır. Ve tabi bunun bir sonu olduğunu düşünmediğiniz için yaşayacaklarınızın altından kalkmakta zorlanabilirsiniz.

Bundan Nasıl Kurtuluruz?

*en başta kredi kartlarınızdan kurtulmalısınız

*ihtiyacınız olmayan şeyleri almaktan vaz geçmelisiniz

*indirimleri takip etmeyi bırakmalısınız

*kazandığınızdan fazla harcamamalısınız

*borç alacak dengesini iyi kurmalısınız

*bundan kurtulamıyorsanız profesyonel yardım alabilirsiniz.

İstemediğiniz Şeyleri Yapmayın

Hayatta hepimizin mecburiyetleri vardır. Bunları istemesek de yapmak zorundayızdır. Ancak bazen gerekli olmayan ama sırf başkaları kırılmasın diye sevmediğimiz şeyleri yaparız. Bu bizi mutsuz eder ama yine de yapmaya devam ederiz. Uzmanlar bunun genelde sevilme ihtiyacından kaynaklandığını söylüyor. Yalnız kalmaktan korkmak ya da herkes tarafından sevilmek isteyen insanlar, hiç istemedikleri halde kendilerini bazı şeyleri yapmak zorunda hissedebilirler. Bu normal olmayan bir davranış şeklidir. Kimseyi memnun etmek zorunda değilsiniz. Siz mutlu olmazsanız etrafınızdakileri de mutlu edemezsiniz. Onun için sevmediğiniz şeyleri yapmayı bırakın. Sırf ‘o’ istiyor diye, sırf ‘o’ mutlu olsun diye kendinizi ikinci plana atmayın.

Sevmediğiniz yerde bulunmayın ya da sevmediğiniz işi yapmayın. Bu sizi mutsuz eder, sonuçta da sağlığınızı etkiler.

Nasıl Baş Ederiz?

*hayır demeyi öğrenin

*herkesi mutlu edemeyeceğinizi kabul edin

*ağaç değilsiniz, mutsuzsanız yerinizi değiştirin

*sevebileceğiniz bir iş mutlaka vardır alternatif yaratın

*değersizlik hissinden kurtulun.