Yasağa 1 Gün Kala Facebook Grubu’ndan Türkiye Kararı

Sosyal medya yasasının temsilci atamayan sosyal medya sayfalarına reklam yasağına 1 gün kala Facebook grubundan Türkiye kararı geldi. Facebook ve Instagram’ın Türkiye’de temsilci açılma süreci başladı. Haberi Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı, Fatih Sayan Duyurdu.

1 Ekim tarihinde yürürlüğe giren sosyal medya yasasıyla birlikte Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı olan yurt dışı kaynaklı Sosyal Medya platformlarına Türkiye’de temsilci açma zorunluluğu getirilmişti.

İlk olarak 10 milyon ve ardından 30 milyon TL para cezası uygulanmasının ardından VK, Youtube, TikTok, Dailymotion ve Linkedin temsilci açmayı kabul etmişti. 3 Aylık reklam yasağına 1 gün kala merakla beklenen “Facebook ve Instagram, Türkiye’de temsilcilik açacak mı?” sorusu cevap buldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan yaptığı açıklamayla Facebook’un temsilcilik açacaklarının müjdesini şu sözlerle verdi:

“Facebook ve Instagram da 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı Kanuna uyarak ülkemizde temsilcilik açacaklarını bildirdiler.”

Facebook ekibinden de daha sonra Türkiye açıklaması yapıldı. Facebook, yapılan açıklamada, “Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik.” ifadeleri kullanıldı.

19 Ocak’ta uygulanacak Reklam Yasağı’ndan etkilenecek sosyal medya ağlarından sadece Twitter, Periscope ve Pinterest kaldı. Yeni temsilci haberi gelmezse 3 sitede reklam yasağının başlamasıyla birlikte yasağa rağmen o sitelere reklam veren kişiler için cezai yaptırımlar olacak.