Yasaklar Yanlış Anlaşıldı, Sokaklar Boş Kaldı

Bu akşam saat 20.00’de başlayacak sokağa çıkma yasağı vatandaşlar tarafından yanlış anlaşılınca Türkiye’nin bir çok şehrinde önemli noktalar boş kaldı.

Korona virüs ile mücadele kapsamında alınan kararlar dün akşam uygulanmaya konuldu. Yeni korona virüs tedbirleri kapsamında saat 20.00’de alışveriş merkezleri, marketler, kuaför ve güzellik merkezleri kapandı.

Hafta sonu saat 20.00’de başlayacağı açıklanan sokağa çıkma yasağı için yurt genelinde gerekli hazırlıklar yapıldı. Esnaf saat 20.00’de kepenk indirdi. Esnaf bugün saat 10.00’da da iş yerlerini açtı. Ancak, bu kez sokaklar boş kaldı. İlk başta açıklanan yasakların uygulama saatleri kafaları karıştırınca vatandaş kendi kendine sokağa çıkma yasağı koydu. Yanlış anlaşılan sokağa çıkma yasağı kameralarca görüntülendi.

 

 

Polis görsem kaçarım

Antalya’nın en işlek caddelerinde bulunan insan sayısı yok denilecek kadar azdı. Muhabirlere açıklama yapan bir vatandaş, yasakların sosyal medyada çok yayıldığını ifade ederek yasaktan dolayı kafasının karıştığını ve sokağa endişeyle çıktığını hatta polis görse kaçacağını belirtti. Muhabirin yasakların şu an geçerli olmadığını belirtmesi üzerine vatandaş, “İşte onu bilmiyordum. Az önce teyzem yanıma kahvaltıya gelecekti ama yasak dedi. Ben de ondan öğrendim yasak olduğunu ama baksanıza millet dışarıda geziyor. Yapacak bir şey yok” diye konuştu.

Kayseri’nin en işlek adresi olan Cumhuriyet Meydanı da yanlış anlaşılan yasaklar nedeniyle boş kalan adresler arasında yer alıyor. Toplu taşıma seferlerinin normal koşullarda sürüldüğü belirtilirken Meydan ve Hunat mahallesi çevresinde cafeler, oyun ve çay salonları tedbire uydu. Bugünse yanlış anlaşılan yasaklar sebebiyle Sahabiye ve Hunat mahalleleri ile Cumhuriyet Meydanı’nda kapsam içinde olan işletmeler kepenk açmadı. Polis ekipleri, yasaklar nedeniyle kapalı olması gereken işletmeleri denetledi.

Yasağı yanlış anlayan bir başka il de Kocaeli. Kentin önemli noktalarını 7/24 kameraya kaydeden sitelerde bile yoğun bölgelerde boşluk dikkatleri çekti.

Kısıtlama kararını doğru anlayanlar, iş yerini açmayan esnaf arkadaşlarını arayarak bilgi verdi. Birçok esnaf yasak olmadığını komşularından duyarak iş yerlerini açarken, Kilis’te cadde ve sokakların bomboş olduğu dikkatlerden kaçmadı.

Manisa’da Yasağa Revize

Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun hafta sonu uygulanacak olan yeni tedbirler ile ilgili almış olduğu 2020/130 no’lu kararın 5.maddesinde revize yapıldı. İlk alınan karar göre sokağa çıkma kısıtlamasının 20 Kasım Cuma gününü 21 Kasım Cumartesi gününe bağlayan gece 00.00’dan 21 Kasım Cumartesi günü saat 10.00’a kadar olacağı bildirilirken, kısıtlamanın başlayacağı süreye saatler kala kısıtlama ile ilgili revize yapıldı.

Yapılan yeni değişiklik ile, sokağa çıkma kısıtlaması, tüm Türkiye’de olduğu gibi 21 Kasım Cumartesi günü 20.00’da başlayacak. 22 Kasım Pazar günü saat 10.00’a kadar devam edecek olan kısıtlama, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00’dan 23 Kasım Pazartesi saat 05.00’a kadar sürecek.

Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yaptığı değişikliği şu ifadelerle açıkladı:

“Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10.00 – 20.00 saatleri dışında sokağa çıkmak yasaklanmıştır. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü 20.00’dan 22 Kasım Pazar günü saat 10.00’a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20.00’dan 23 Kasım Pazartesi saat 05.00’a kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama yeni bir karar alınıncaya kadar yukarıda belirtildiği şekilde devam edecektir.”