Yaşlılarda Astım Hastalığı

Yaşlılarda Astım Hastalığı

Yaşlılarda Astım Hastalığı

Astım hastalığı, akciğerler içinde bulunan bronş adı verilen hava yollarının kronik iltihabı olarak tanımlanır. Hava yolları çeşitli nedenlerle daralarak nefes almada güçlük, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum, öksürük, ağrı ve uykudan uyandıracak seviyede nefes darlığına neden olur.

Astım hastalığı ömür boyu devam eder yani kronik bir hastalıktır; ancak yine de kişinin yaşam kalitesinin arttırılması ilaçlar ile kontrol altına alınmasına bağlı olarak mümkündür. Hastalık çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Çevresel ve genetik faktörler olarak 2 gruba ayrılan hastalık nedenleri genel olarak; alerjenler, ev tozu akarları, mantar sporları, küf, böcekler, hava değişimi, polenler, gıdalar ve ilaçlar olarak sıralanabilir.

Astım hastalarının 3’te 1’i obez, 4’te 1’i ise sigara içen bireylerdir. Hastalık ayrıca hava kirliliğinin yaşandığı endüstriyel bölgelerde daha sık görülmektedir.

Her yaş grubunda görülebilen astım hastalığının yaşlılarda görülme oranı %3’tür. Yaşlı hastalarda astım hastalığının belirtileri, yaşa bağlı olarak gördükleri diğer hastalıkların belirtileri ya da kullandıkları ilaçların yan etkileri ile benzerlik göstermektedir.

Bu nedenle çoğu yaşlı birey, doktora da başvurmadığı için astım hastası olduğunun farkında olamıyor. Hastalık belirtileri ile doktora başvuran hastaların kapsamlı bir muayeneden geçirilmesi şarttır.

Bu yaş grubundaki bireylerin kullandığı birçok ilaç,  astım hastalığının tedavisi için kullanılan ilaçların etkisini azaltabilmektedir. Bu nedenle tedavi zorlaşır.

Bunun için uzman bir doktor tarafından tedavinin yürütülmesi kadar, astım hastası kişinin, hastalıkla ilgili bilinçlendirilmesi de hastalığın kontrol altına alınabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.