YGS ve LYS Sınavlarına Gireceklere Öneriler

YGS ve LYS Sınavlarına Gireceklere Öneriler Üniversiteye girmek herkesin hayali. Bu nedenle de 12. Sınıf öğrencileri çok sıkı şekilde üniversite sınavlarına yani YGS ve LYS’ye hazırlanmakta. Fakat tüm öğrencilerin bu sınavlarda başarılı olmasını istemekteyiz ama maalesef bazı öğrenciler başarısızlık göstermekte. Bildiğini yapamayan öğrenciler de olmakta, çalışmadan sınava giren öğrenciler de olmakta. YGS sınavı 12 Mart 2017’de yapılacak. Sınavın yaklaştığı bu günlerde öğrenciler için bazı bilgileri derledik.

YGS ve LYS sınavlarına hazırlanacak öğrenciler bazı kurallara dikkat etmelidir. İlk madde olarak ise sınav kaygısını ele alabiliriz. Kaygılanmak doğal bir süreçtir. Kaygılanılması doğal dedik ama aşırı kaygı ve hiç kaygılanmama da kötü bir şeydir. Aşırı kaygılanma ağır stres ve baslı yaratırken, hiç kaygılanmama da sınavı önemsememe ve sınavda doğru yapma olasılığını azaltmaktadır. Bu nedenle de sınavlarda dozunda kaygılanmaya özen gösterilmelidir. Kendinizden emin birisiyseniz, kaygılanma seviyeniz ortalama olmalıdır. Stres altında bulunan öğrencilerin bünyeleri, sınavı tehlike olarak algılar ve vücutta adrenalin salgılar. Kan basıncı artar ve kanların beyindeki bilgileri işleyen bölgelerden çekilerek kaslara aktarılması sağlanır. Bu durumda ise öğrenci sınavda başarısız olmaktadır. Bu durumda öğrenci kendisini bir şey bilmiyormuş hissiyatına kaptırır. Bu yüzden bu durumdan kaçınılmalıdır.

Sınav sırasında derin nefes alarak ve nefesinizi yavaşça salarak başlayın. Tekrar tekrar nefes alıp arkanıza yaslanın. Herhangi bir objeye odaklanıp başarılı olacağım, sınavı geçeceğim gibi olumlu düşünceler kurun. Nefesinizi alın ve yavaşça bırakın. Sınav sırasında kaygılarınız artarsa yeniden yukarıdakileri yapın. Olumlu düşünerek ve sakin kalmaya çalışarak sınavınıza odaklanmalısınız.

Soruların tümünü okuyarak ve soru köklerinde dikkat ederek sorularınızı çözün. Kolay gördüğünüz sorulardan başlamanız sizin motive olmanızı ve güveninizin artmasını sağlar. Bu yüzden kağıtta kolay sorulardan başlayarak ilerleyin. Bunun yanında önce en bildiğiniz konulardan ve derslerden başlayın. Örneğin Tarihte başarılıysanız tarih bölümünden çözmeye başlayın. Bu sayede soruları hızlı çözersiniz ve diğer kalan sorulara daha çok vaktiniz kalır. Sınavda bir gözünüz saatte olsun ki sınav süresini soru çözme hızınıza dengeleyin. Sınavınızda soruları çözdünüz, hala vaktiniz de var ise sınavdan çıkmayın. İçeride kalarak sorularınızı tekrar gözden geçirin. Unutmayın, kağıdınızı gözden geçirmezseniz, belki de yaptığınız yanlış soruları fark etmeyeceksiniz. Bu yüzden erken çıkmamanız sizin yararınıza olacaktır.

YGS ve LYS Sınavlarına Gireceklere Öneriler