Yıkım Çalışmaları 100 Yıllık Cezaevini Ortaya Çıkardı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kente meydan kazandırmak için Sarayönü Caddesi’nde çalışma başlattı. Eski yapıların yıkıldığı çalışmada 1 asırlık (100 yıl) olduğu tahmin edilen cezaevini ortaya çıkardı. Yeni yerine taşındığı için 1968 yılında kapatılan cezaevinde mahkumların geride bıraktıkları yazı dikkatleri çekti.

Şanlıurfa’da yapılan yıkım çalışmaları sonucu yaklaşık 1 asır (100 yıl) önce yapıldığı tahmin edilen cezaevi ortaya çıktı. Türkçe ve Arapça olduğu ortaya çıkan yazılar, Kızılay Meydanı’ndaki eskiyen yapıların yıkılmasıyla birlikte gün yüzüne çıktı. 1968’te yeni yerine taşındığı için kapanan cezaevinde mahkumların geride bıraktığı dikkat çeken bir çok detay ortaya çıktı.

Yıkımda mahkumların kaldığı hücreler, duvarlara kazıdıkları Türkçe ve Arapça yazılar ve çizdikleri resimler gün yüzüne çıktı. Çoğu silinen ve tahrip olan yazılarda mahkumların isimleriyle birlikte memleketlerinin olduğu görüldü. Yıkıntılar arasında Kızılay’a ait eşya ve eski dosyaların da olduğu belirlendi.

Yıkımdan sonra her şey gün yüzüne çıkacak

Eski yapıların yıkım işleriyle uğraşan Ali Yıldız, yıkım sırasında eski cezaevindeki mahkumlara ait yazılara ve resimlere ulaştıklarını belirterek, “Burası eski cezaevi olarak işlev görüyordu. Yıkım işlemleri sırasında mahkumların duvarlara yazdıkları yazılar gün yüzüne çıktı. Bodrum katında da mahkumların yatakları, eşyaları var. Yıkım bittikten sonra cezaevindeki mahkumların duvarlara yazdıkları yazılar ve kullandıkları eşyalar daha çok gün yüzüne çıkacak. Geçmiş dönemdeki mahkumlar yaşadıklarını anı olarak bırakmışlar” ifadelerini kullandı.