Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Hamile kalmak ve bebek sahibi olmayı isteyen çiftlerin oldukça sık başvurduğu ve İnternet’de yumurtlama dönemi hesaplama gibi kavramlarla aramış oldukları bir konu olan yumurtlama dönemi hesaplama, oldukça popüler bir konu haline geldi. Adet düzeni takip edilerek yumurtlama döneminin tespit edilmesiyle, ayın hangi günlerinde cinsel ilişki yaşanılması gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Yumurtlama olan günlerde ise cinsel ilişkiye girme yoluyla hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz. Adet kanamasının olduğu ilk günü diğer adet döngüsünün başlangıcı sayabilirsiniz.

Bu dönemlerde beyin dokusunda bulunan hipotalamus bölgesinin salgıladığı hormonlar, hipofiz adlı salgı bezinden uyarıcı olacak başka bir hormonu salgılatmaya yarar. Böylece bu hormon sayesinde yumurtalıkların her hangi birisinde yeni olacak bir yumurta hücresi olgunlaşmaya başlayacaktır. Yumurtanın olgunlaşması bittiğinde ise olgun folikülün ürettiği bol miktarda bulunan östrojen hormonu da rahim iç tabakasını geliştirmeye başlar. Diğer yandan da hipofiz bezi başka hormonlar salgılamaya başlar. Yeni salgılanan bu hormon, yumurtanın olduğu folikülü çatlatır ve yumurta serbest kalır. Bu işleme ise ovulasyon yani yumurtlama denilmektedir.

Yumurtlama gününü hesaplamak amacıyla öncelikle yaşadığınız son iki adet döneminin başlangıçları arasında bulunan günleri saymalısınız. Bu, adet döngünüzün yaklaşık kaç günde bir olduğunu size gösterecektir. Buradan çıkan sayıyı adet başlangıç tarihine eklediğinizde ise bir sonraki adet döngünüzü bulacaksınız. Yumurtlamalar, ortalama olarak bir sonraki adet kanamasından 14 gün önce görülebilir. Bir sonraki adet başlangıcı döneminin 14 gün öncesi yumurtlamanın olduğu tarihi verir.

Her iki adet dönemi arası 28 gün olan bir bayanda yumurtlama yaklaşık olarak 14. Günde olmaktadır. Eğer 35 günde bir adet görüyorsanız da 21. Günde yumurtlama yaşarsınız. Eğer 25 günde bir adet görüyorsanız ise 11. Günde yumurtlarsınız. Yumurtlama gününü hesaplamak sizlere hangi günlerde cinsel ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığınızın fazla olduğu günleri vermektedir. Kadınlar, yumurtladığı günden 5 gün öncesi ve yumurtladığı günden 3 gün sonrasına kadar hamile kalabilirler. Yumurtlama olduğunda ise yumurta, 12 ile 24 saat arasında canlılığını korur. Bu sürede spermlerin yumurtaya ulaşması gerekmektedir. Bu yüzden de verimli dönemlerde günlük olarak ilişkiye girilmesi önerilir.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama