Yunanistan, Şiddetli Depremlerle Dolu Gün Geçiriyor

AFAD ve Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Yunanistan’ın Larisa kentinde saat 13:34’de 6.2 şiddetinde deprem olduğunu duyurdu. Şiddetli depremin ardından bölgeden çeşitli artçılar yaşanmaya devam ediyor.

Yunanistan’ın Larisa kentinde bugün saat 13:34’de yerin 10 km altında 6.2 şiddetinde deprem yaşandı. Deprem ülkenin çevre illerinde hissedilirken Başkent Atina’dan hafif hissedildiği iddia edildi.

Deprem hakkında bir açıklama da Almanya’dan geldi. Alman Jeobilimler Araştırma Merkezi ise depremin büyüklüğünü 6.0 olarak duyurdu. Alman yetkililer de depremin yerin 10 kilometre altında meydana geldiğini açıkladı.

Bölgede depremden sonra arka arkaya artçı depremler yaşanmaya devam ediyor. AFAD verilerine göre bölgede ilk artçı deprem, büyük depremden yaklaşık 30 dakika sonra 13:34’de 4.8 şiddetinde meydana geldi.

Daha sonra Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) kısa arlıklarla şiddeti 5.1 ile 2.9 arasında değişen 50’den fazla artçı deprem daha meydana geldiğini duyurdu.

Uzmanlar, Yunanistan’da yaşanan depremin İzmir ve çevre ülkelerdeki fay hatlarının tetiklenmiş olmasından endişeleniyor.

Dünya’da ve ülkemizde yaşanan depremleri ayrıntılı incelemek için bu siteleri ziyaret edebilirsiniz:

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) Deprem verileri (İngilizce)

AFAD Son Deprem Verileri

Kandilli Rasathanesi Güncel Deprem Verileri