Yunanistan’ın Ardından Yeni Zelanda Beşik Gibi Sallandı

Yunanistan’da 2 gündür devam eden deprem ve artçıların ardından bu kez Yeni Zelanda ardı ardına 7.2, 7.4, 8.1 ve 6.2 büyüklüğünde dört büyük depremle sarsıldı.

Yunanistan’ın Larisa kentinde 2 gün önce meydana gelen 6.2 şiddetindeki depremin ardından çok sayıda şiddetli artçı sarsıntı meydana gelmişti. Yunanistan’da yaşanan endişeli depremlerin ardından dün gece Yeni Zelanda şiddetli depremle sarsıldı.

Önce 7.2 şiddetindeki deprem yaşanırken arka arkaya 7.4, 8.1 ve 6.2 şiddetindeki depremlerle sarsıldı. Yetkililer depremin 10 kilometre derinlikte yerel saatle 08.28’de Kermadec Adaları bölgesinde gerçekleştiğini açıkladı. Ülkede tsunami uyarısı yapıldıktan hemen sonra tahliye çalışmaları başlatıldığı açıklandı.

Tahliye çalışmalarının devam edildiği sırada Yeni Zelandalı yetkililer tsunami uyarısını kaldırdı. Kuzey adalarda beklenen tsunaminin yaşandığını açıklayan yetkililer, bugün öğleden sonra tekrardan büyük dalganın vurulmasını beklediklerini ancak sakinlerin gerekli tedbirlerle evlerine dönebileceklerini belirtti. Ayrıca yetkililer, tsunami beklentilerinden ötürü vatandaşlarının plajlara yaklaşmaması konusunda uyardı.

Yetkililer tsunami ve deprem nedeniyle hasarlı yapılar dışında mal ve can kaybının yaşanmadığını aktarırken vatandaşlarına gelecekte yaşanacak daha büyük artçı depremler konusunda uyardı.

Detaylı deprem verileri için:

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) Deprem verileri (İngilizce)

AFAD Son Deprem Verileri

Kandilli Rasathanesi Güncel Deprem Verileri