Yüzyılın Son Görsel Şölenine Hazır mısınız? Lenoid Meteor Yağmuru İki Gün Sürecek

Yeryüzü önümüzdeki günlerde yılın en görkemli meteor yağmuruna sahne olacak. Peki Leonid meteor yağmuru ne zaman? Her yerden görülebilecek mi?

Yılın son meteor yağmuru olarak da adlandırılan Leonid meteor yağmuru için geri sayım başladı. Meteor yağmuru 16 ve 17 Kasım tarihlerinde net bir şekilde gözlemlenebilecek.

16-17 Kasım’da izlenebilecek meteor yağmuru esnasında her saat yaklaşık 15 tenis topu büyüklüğünde göktaşı yeryüzüne düşecek. İzlemek istiyorsanız şehrin ışıklarından uzak bir köşe seçmelisiniz.

Meteor yağmurları en iyi çıplak gözle izleniyor, zira atmosfere hızla giren göktaşları yine aynı hızla alev aldıklarından teleskop veya dürbünler dar görüş açısı nedeniyle meteorları kaçırabiliyorlar.

Lenoid Nedir?

Meteorların Leo (Aslan) yıldız kümesinden kaynaklanmasından dolayı, meteor yağmurlarına Leonid adı veriliyor.  

Leonid yağmurları, Güneş Sistemine her 33 yılda bir giren Tempel-Tuttle kuyruklu Yıldızı’ndan çıkıyorlar.

Kuyruklu yıldız Güneş’e her yaklaşışında, beraberinde getirdiği meteorları dağıtmaya başlıyor ve bu meteorlar diğer gezegenlerin yörüngelerine giriyor.

Kimi zaman bezelye küçüklüğünde olan bu meteorların kimileri ise atmosferimize girdiğinde çıplak gözle görülebilecek kadar büyük de olabiliyor.

Meteor kümeleri atmosferdeki maddelerle sürtünmeye girdiğinden, alev topuna dönüşerek kayboluyorlar. Ancak burada ilginç bir nokta var. Dünya’mıza düşen meteor yağmurları sanıldığı gibi, kuyruklu yıldızın bu yıl bıraktığı göktaşları değiller.

Dünya’mıza ulaşan meteor yağmurları, kuyruklu yıldızın muhtemelen bundan en az birkaç yüzyıl önce bıraktığı bir küme; bu kümenin uzayda yol alarak Dünya’ya ulaşması sanıldığından da çok sürüyor. Güneş Sistemi’ne bu yıl giren bir kuyruklu yıldızın yaratacağı meteor yağmuru ise ancak birkaç yüzyıl sonra gözlemlenebilecek.