Zanaat ve Sanat Arasındaki Fark Nedir

Zanaat ve Sanat Arasındaki Fark Nedir. Aslında sanat ve zanaat, her ne kadar birbiriyle yakın gibi bir görüntü sergilese de aslında bu iki kelime birbiriyle oldukça farklı yollara çıkmaktadır. Yani sanat ve zanaat, aynı şeyler değillerdir. Peki zanaat ve sanat nedir ve farkları nelerdir?

Sanat kelimesi, kelime manasıyla insanların hayal güçlerinde yarattıkları güzellikleri ve duygu, düşünceleri veya yaşanmış olan olayları, hissettiklerini görsel, biçimsel ve sözel yöntemler aracılığıyla ifade edilmesi eylemine denilir. Sanatsal çalışmalara ise şiir, resimler, opera ve müzik parçaları, heykelleri örnek olarak verebiliriz. Bir sanat eseri çıkartmak kolay bir iş olmadığı için genellikle uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkar. Ayrıca herkes sanatçı olarak nitelendirilemez.

Zanaat ise insanların ihtiyaç duyduğu maddelerden ihtiyaç karşılamak için yaptığı, eğitim, beceri ve deneyimin oluşturduğu ustalıkla yapılan işlerdir. Bunlara ise marangozluk, ayakkabı yapımcılığı, kuyumculuk, çömlekçilik gibi meslekleri örnek verebiliriz. El becerisi ve ustalık sonucu önemli yerde bulunan zanaatkarların gücü makineleşme ile azalmıştır. Bu da sanayi inkılabından sonra zanaatkarların güçleri kırıldı demektir.

Peki Zanaat ve Sanat Arasındaki Fark Nelerden Oluşur?

Aşağıda anlatılanlar sayesinde siz de sanat ve zanaat arasındaki farkı rahatlıkla anlayabileceksiniz. Şimdi bu farkı anlaşılır düzeyde açarak anlatalım.

Sanat eserleri özellikle bir adet üretilir ve benzersizdir. Mona Lisa tablosunu örnek alalım. Orijinal olarak bu tablo kaç adettir? Leonardo Da Vinci bu tabloyu 1 adet üretmiştir. İkinci bir Mona Lisa yapmadı. Bu yüzden bu tablo bir sanatsal çalışma olmuştur. Zanaatkar ise üreteceği objeden bir çok sayıda üretir. Örneğin çömlekçi sürekli çömlek üretir. Zanaatte bu sebeple özgünlük yoktur. Zanaatte bu sebeple orijinallik ve kopya olayı aranmaz.

Sanatta yaratıcılık ön plana çıkar. Zanaatte ise yaratıcı olmanız gerekmez. Tecrübeniz sizin kalitenizdir.

Sanat eserleri kendilerine özgü bir hava yaratırlar. Bunu da sanat eserlerinin kendilerine has özelliklerinden kaynaklı diyebiliriz. Fakat zanaatte ise böyle durumdan söz edilemez. Zanaatkar sürekli aynı ürünü üretir. Bu gün de aynı yarın da aynı 1 yıl sonra da aynı ürünü üretir.

Sanat eserleri yapılırken hayale göre hareket edilir ve bir plan yoktur. Zanaatte ise belirli bir plan dahilinde ilerlenmektedir.

Sanat eseri para için yapılmaz fakat zanaat eserleri para kazanmak için yapılmaktadır.

Zanaat ve Sanat Arasındaki Fark Nedir