Zimbabve’de Toplu Fil Ölümlerinde Bakteri Şüphesi

Zimbabve Ulusal Parkı’nda fil ölümleri endişeye yol açtı. Park yetkilileri son 30 ölümün hemorajik septisemi sebebiyle olduğundan şüphe ediyor.

Reuters ajansının haberine göre Zimbabve Ulusal Parkı, filler açısından en kötü yılını yaşıyor. Komşu ülke Botsvana’da Temmuz ayında yüzlerce filin gizemli şekilde ölmesinin ardından Ağustos ayı sonlarında Zibabve’de de başlayan fil ölümleri endişe yarattı. Botsvana’da yetkililer fillerin ölümüne nörolojik hasar veren hastalıkların sebep olduğunu savunurken, Zimbabveli yetkililer fil ölümlerindeki temel sorunun bakteri tarafından kaynaklanan zehirlenmeden olduğunu belirtti.

Uzmanlar, Zimbabve ve Botsvana’nın kıtanın yarısında yaklaşık 400 bin file ev sahipliği yapabilirken kaçak avcıların sıklıkla hedefi olabileceğini söylüyor. Save the Elephants (Filleri Kurtar) kuruluşu araştırma şefi Chris Thouless, Botsvana ve Zimbabve’nin tarihinde filler oldukça yüksek bir yere sahiptir ancak kıtanın bazı yerlerinde ve özellikle ormanlık alanda fillerin çoğunun tükendiğini söyledi.

Ayrıca daha yüksek nüfusun daha fazla bulaşıcı hastalığa davet çıkardığını belirten Thouless, iklim değişikliği nedeniyle su kaynakları azaldıkça ve sıcaklıklar yükseldikçe filler üstünde bir baskı oluşabilir ve potansiyel patojen salgını olasılığını arttırabilir.

Zimbabve yaban hayatı ve parkı yönetim otoritesi genel müdürü Fulton Mangwanya, pazartesi günü verdiği demeçte bugüne kadar ölü fil sayısının 34 olduğunu açıkladı.

Mangwanya ,”Her ne kadar bu hastalığın fil popülasyonu üzerine ciddi etki yaratması olası olmasa da Zimbabve’nin kuzey batısında fil nüfusunun aşırı kalabalık olmasından dolayı bu hastalık bir patlama yapmıştır. Bu bölge özellikle sıcak ve kurak dönemlerde yaşadıkları strese bağlı gelişmiş olabileceğini düşünüyoruz” açıklamasını da ekledi.

Ölü fillerin bazılarına yapılan otopside karaciğerde ve diğer organlarda iltihap görüldü. Ölü bulduğumuz filler karınlarının üstünde yatıyordu, bu da bize ani ölüm olduğunun işaretini veriyor.

Zimbabve merkezli yaban hayatı örgütü danışmanı Vernon Booth, Zimbabve’nin şu anki fil popülasyonunu saymak zordur. Son sayımın yapıldığı 2014’te her yıl 2,000 3,000 tanesinin herhangi sebeple öldüğünü varsayarsak yaklaşık 82,000 ile 90,000 arasındaydı.

Zimbabve Ulusal Parkı yetkilileri, ölüm fillerin nedenlerinin hemorajik septisemi olduğunu doğrulamak için filler üzerinde biraz daha test yapılacağını söyledi.

Hemorajik Septisemi Nedir?

Hemorajik septisemi, Bakteriyel Hemorajik Septisemi bakterisi olarak da bilinen bakterilerin neden olduğu ölümcül bir balık hastalığıdır. Bakterinin farklı türleri farklı bölgelerde ortaya çıkabilir, farklı türleri ve hayvanları etkileyebilir. Su, besin veya hava yoluyla bulaşan hastalık, bakteriden etkilenen faktörlerin temizlenmesi sonucu kontrol altına alınabilir.