Bilal Erdoğan’ın vakfı 95 milyon liraya enerji santrali kuruyor

Yangınında yaralanan çocuk vefat etti
26 Mart 2023
Esra Erol paylaşımıyla mest etti!
26 Mart 2023

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan denizcilik, eğitim ve restoran zincirinin ardından 2018 yılında kurduğu Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) ile enerji sektörüne giriyor.

Bilal Erdoğan’ın Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu, Yenidoğu Okulları ile İrfan Okulları gibi özel okulları bünyesinde barındıran YETEV, 17 Şubat’ta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurarak Niğde’nin Bor ilçesine güneş enerjisi santralı (GES) kurmak için çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) süreci başlattı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre bakanlık, 22 Mart’ta projeye ilişkin “ÇED gerekli değil” kararı verildiğini açıkladı.

Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, Bor ilçesinin Okçu Köyü’nde kurulacak güneş enerjisi santralı 95 milyon TL’ye mâl olacak. Proje kapsamında 13 hektarlık alanda 13 bin 211 panel kurulması planlanıyor. Projenin ekonomik ömrünün 49 yıl olacağı, arazi hazırlık ve montaj çalışmalarını kapsayan inşaat süresinin 6 ay olmasının planlandığı açıklandı. Söz konusu arazinin imar planlarına “tarımsal nitelikli arazi” olarak işlendiği de ifade edildi.

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu İstanbul Medipol Üniversitesi de 24 Mart’ta güneş enerji santralı kurmak için bakanlığa başvurdu. ÇED süreci başlatılan projeye dair hazırlanan tanıtım dosyasında, GES’in Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı Akçalı Köyü’nde 22 hektarlık alanda kurulacağı açıklandı. Projenin maliyetinin ise 281 milyon TL olacağı ifade edildi.

Medipol Sağlık Grubu yine Siirt’in Akçalı Köyü’ne bir başka GES projesi kurumak istiyor. Şirket bu proje için de 24 Mart’ta bakanlığa başvurdu. 32 hektarlık alana kurulacak bu projenin de 379 milyon 646 bin TL’ye mâl olacağı açıklandı.